Kaynak Nedir ?
Özellikle metal ve termoplastik malzemelerin birleştirilmesi amacıyla başvurulan bir yöntemdir. İmalat amacıyla yoğun bir kullanım alanına sahiptir. Isı ve basıncın ayrı ayrı veya ikisinin birlikte kullanılmasıyla birleştirme yapılır. Aynı türde veya erime aralıkları aynı ya da birbirine çok yakın değerlerde olan bir malzemenin araya ilave edilmesiyle yapılan işleme metal kaynak adı verilir. Genellikle metal malzemelerin eritilmesi ve araya yapılan ilave edilen bir dolgu malzemesiyle birleştirilmesi tekniği kullanılır.
Kaynak işlemleri kapalı ortamlar, açık alanlar gibi çok çeşitli alanlarda ve farklı malzemelerin birleştirilmesi amacıyla kullanılan, son derece önemli bir işlemdir. Bununla birlikte, kullanım alanları çeşitli tekniklerin ve yöntemlerinde geliştirilmesine sebep olmuştur. Kaynak işlemleri hangi yöntem olursa olsun, alanında uzmanlaşmış ,bigili becerikli kişilerle ve koruyucu elbiseler kullanılarak gerçekleştirilmelidir. Kaynak sırasında ortaya çıkan yüksek ısı, elektrik gibi risklerin yanı sıra ultraviyole ışınlar ve çeşitli zehirli dumanların açığa çıkması da söz konusudur. Hangi malzeme için hangi kaynak yöntemi ve tekniğinin kullanılmasına karar vermek için kaynak nedir, nasıl yapılır gibi sorularınızı uzman kadromuzdan bilgi alarakda yapabilirsiniz.
Çok basit gibi görünen bir kaynak işlemi, yanlış dolgu malzemesi, yanlış yöntem veya yanlış teknik bilgi kullanıldığı zaman sadece başarısızlıkla sonuçlanır.Bu sebeple öncelikle kaynak nedir Sorusuna ayrıntılı bir şekilde yanıt almak ve kaynak türlerini öğrenmek gereklidir. Yanlış yöntem ve teknik kullanmak çeşitli sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına neden olabilir. Doğru malzemelerin en doğru yöntem ve teknikle birleştirilmesi gerektiği bilinmelidir.
Kaynak Çeşitleri Nelerdir ?

  • Örtülü elektrot ark kaynağı
  • Toz Altı Kaynağı
  • Enerji ve ışın Kaynakları
  • Katı Hal Kaynak Yöntemleri
  • TIG Kaynağı
  • Gaz altı Kaynağı
  • Özlü telle ark kaynağı
  • Elektrik direnç kaynağı
  • Örtülü elektrod ark kaynağı
  • Oksi-Asetilen kaynağı

TIG KAYNAGI NEDİR NASIL YAPILIR:

TIG kaynağı yaparken erimeyen tungsten elektrodu kullanılır. Kaynak yapılacak bölgeye hiç bir ilave metal verilmeden yapılması mümkün olmakla birlikte, ilave metal verilmek suretiyle de bu kaynağın yapılması mümkündür. TIG kaynağında tahmin edilebileceği üzere asal gazlar kullanılmaktadır. En yaygın kullanılmakta olan Argon ve Helyum ya da bunların karışımlarından oluşmaktadır.
Türkiye’de yaygın kullanım olarak TIG kaynağı paslanmaz çelik, DKP ve alüminyum alaşımlarının kaynağında kullanılmaktadır.
Yoğun olarak kullanıldığı alanlardan biri olan boruların kaynağında dikkat edilmesi gereken en önemli husus olarak kök pasonun düzgün atılması düşünülmektedir. Kök paso kaynağı yapılırken uygun bir kök koruma gazı kullanılmalıdır. Bu gaz, argon, azot veya
TIG kaynağında ısı girdisi minimum düzeydedir. Diğer geleneksel kaynak yöntemlerine kıyasla kaynak dikişi homojen bir görünüme sahiptir. Alüminyum gibi demir dışı malzemeler hariç genellikle DC (Doğru Akım) kullanılarak kaynak yapılır ve tungsten elektrod (-) kutuba bağlanmalıdır.

Argon kaynağı, kaynak yöntemine adını veren “Tungsten Inert Gas” kelimesidir. Kaynak, bu kelimenin baş harfleri olarak da adlandırılır ve TIG kaynak olarak geçer.
Kaynak işlemini gerçekleştirecek ısı, ergime derecesi oldukça yüksek olan tungsten metalinden yapılmış elektrotlar ile kaynatılacak parçalar arasında oluşur. Kaynak bölgesi elektrodu çevreleyen bir lüleden gönderilen argon veya helyum gazı tarafından korunur. Tig (argon) kaynağı yönteminde kullanılan elektrodlar kendileri erimeden, kaynak yapılan gereci ergiterek birleştirmeyi sağlar. Gerekli görüldüğü hallerde ilave kaynak çubukları, oksi gaz kaynağında olduğu gibi, kaynakçı tarafından veya otomatik tel sürme tertibatlarıyla kaynak bölgesine iletilir.
Ankarada kaynakcı
Etimesgutta kaynakcı
Ostim kaynakcı
Sincan kaynakcı
Beşevler kaynakcı
Bütün kaynak işleriniz uzman kadromuz tarafından itinayla yapılır.