HİDROFOR NEDİR, NE İŞE YARAR:<br>Halk arasında “suyun basınçlandırılması”<br>olarak bilinen hidrofor; su basıncının yetersiz kaldığı yerlerde kullanılan su basınçlandırma sistemlerine verilen isimdir. Binalarda, dairelerde, müstakil villalarda, site ya da yüksek binalarda şebeke su basıncının yeterli gelmediği durumlarda, basınçlı su ihtiyacının karşılanması amacıyla kullanılmaktadır. Genellikle elektrik ile çalışır; musluklardan akan suyun basıncını arttırmaya yaramaktadır. Bir genleşme tankı vardır ve bu tank yardımı ile şebeke suyunun yetmediği yerlerde su basmak amacı kullanılmaktadır. Hidrofor direkt şebeke suyuna bağlanabilmektedir. Yanı sıra direkt olarak şebeke hattına da bağlanabilir. Ancak şebeke hattına bağlanması durumunda sular kesildiği zaman hidroforun bir yararını göremezsiniz.

HİDROFOR NEDİR, NE İŞE YARAR:
Halk arasında “suyun basınçlandırılması”
olarak bilinen hidrofor; su basıncının yetersiz kaldığı yerlerde kullanılan su basınçlandırma sistemlerine verilen isimdir. Binalarda, dairelerde, müstakil villalarda, site ya da yüksek binalarda şebeke su basıncının yeterli gelmediği durumlarda, basınçlı su ihtiyacının karşılanması amacıyla kullanılmaktadır. Genellikle elektrik ile çalışır; musluklardan akan suyun basıncını arttırmaya yaramaktadır. Bir genleşme tankı vardır ve bu tank yardımı ile şebeke suyunun yetmediği yerlerde su basmak amacı kullanılmaktadır. Hidrofor direkt şebeke suyuna bağlanabilmektedir. Yanı sıra direkt olarak şebeke hattına da bağlanabilir. Ancak şebeke hattına bağlanması durumunda sular kesildiği zaman hidroforun bir yararını göremezsiniz.

HİDROFOR İLE POMPA ARASINDAKİ FARK NEDİR:
Hidrofor bir sistem bütünüdür hem pompadan hem pompanın devreye giriş çıkışını kontrol eden kontrol ekipmanlarından oluşmaktadır. Pompanın daha uzun ömürlü çalışmasını sağlamak amacıyla koruma ekipmanlarından oluşmuş bir sistemi vardır böylece tek bir amaca odaklanmaz, genel olarak kontrol ve koruma sağlamaktadır.

HİDROMATLI HİDRAFOR NEDİR:

Öncelikle hidromat nedir, bunun tanımı ile başlayalım söze. Hidromat sistemleri; pompa ağızlarına takılarak herhangi başka bir işlemciye gereksinim duymaksızın pompayı hidrofor haline getiren ekipmanlardır. Hidromat bakım ve ayar gerektirmez bu nedenle kullanımı kolaydır. Ayrıca kurulumu sessiz ve montajı da basittir bu nedenle tercih edilen ünitelerdendir. İşin içerisinde su olunca akla gelen kelimeler; rutubet ve koku olur genelde. Hidromatlar suda rutubet yapmaz, istenmeyen kokular oluşturmaz. Pompaya hidromat takıldığı zaman artık ismi hidrofor olur diyebiliriz. Hidromat aynı zamanda fluid kontrol olarak da geçmektedir.
MEMBRANLI HİDROFOR ÇALIŞMA PRENSİBİ:

Hidroforlar, şebeke suyunun yetersiz kaldığı durumlarda otomatik olarak devreye giren pompalara verilen isimdir. Su tankında bulunan suyu, hava ile basınçlandırır ve uzak noktaya pompalar, özetle çalışma prensibi budur. Hidrofor pompasının seçimi tamamen ihtiyaca yönelik olmalıdır; suya istenilen yere gidecek basıncı verebilmelidir. Hidrofor sadece su tankı ve pompadan oluşan bir sistem değildir ayrıca depo üzerine monte edilmiş yardımcı elemanları vardır. Bu yardımcı elemanları şu şekilde sayabiliriz; manometre, çek valf, küresel vana (şiber), basınç anahtarı, güvenlik anahtarı, selenoid vana, seviye elektrotu.

•    şiber ya da diğer adıyla küresel vana, su akışını kesmek için kullanılır.
•    Çek valf; basıncın azalması durumunda su akışının ters yöne gitmesine engel olmaya yarar.
•    Manometre; basınç okuyucuya verilen isimdir.
•    Güvenlik anahtarı; sistemdeki fazla basıncı dışarı atar, sistem güvenliğini sağlar
•  Selenoid vana; hava bölgesine takılır, su seviyesine göre tankın hava emişini sağlamaya yarar.
•    Basınç anahtarı; hidrofor tankı basıncına göre pompanın çalışmasını düzenler

Hidrofor tehlikeleri:

•      Elektrik panoları, hidroforun kalbi konumundadır. Bu panolar hem yüksek koruma hem de sıralı çalıştırma amacı ile kolaylık sağlar. Elektrik panolarının bakımın ihmal etmeyin çünkü bu kullanım ömrünü uzatmak için önemli bir detaydır.
•      Hidrofor tankını düzenli olarak kontrol edin, bilhassa hava ayarlarını. 2 ya da 3 ayda bir kontrolünü gerçekleştirmenizde yarar vardır. İçindeki hava boşalabilir örneğin. Bu da olası pek çok arızaya zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle hidrofor tankını düzenli olarak kontrol etmenizde yarar vardır.
•      Hidrofor alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var; daire sayısı ve bina yüksekliği, deponun yeri, bina tesisatında yer alan yatay ve dikey borular, su tesisatındaki suyun sürtünme katsayısı, kaç daire için su temin edilecek, monte edileceği yerle beslenecek dairelerin arasındaki mesafe ve benzeri gibi. Bu detaylar, doğru hidrofor seçimi için önemlidir ve uzun vadede işe yararlılık sağlamaktadır.

Hidrofor sürekli çalışıyor!

Hidrofor tehlikelerinden bahsetmişken, en sık karşılaşılan hidrofor arızalarından birine değinmeden geçmeyelim. Hidrofor sürekli çalışır durumda olabilir ya da çok sık aralıklarla devreye giriyor olabilir. Bu durumda kontrol etmeniz gerekenler ve olası arıza nedenleri şunlar olabilir;
• Hidrofor pompa genleşme tankında bir arıza söz konusu olabilir.
• Çek valf arızası olabilir örneğin su kaçırıyor olması muhtemeldir.
• Şebeke suyu kesildiği için hidrofor devreye girmiş olabilir.
• Genleşme tankı lastiği patlak olabilir ya da tankın içerisindeki hava bitmiş olabilir.
• Hava basıncından kaynaklanan bir sorun olabilir bu durumda derhal en yakın yetkiyi arayın ve mutlaka uzman birinden destek alın.

HİDROFOR ÇEŞİTLERİ NELERDİR:

Hidrofor çeşitlerini 3 bölümde inceleyebiliriz; otomatik hava sağlayan hidroforlar, kompresörlü hidroforlar, membran basınçlı dengeleme tanklı hidroforlar.
Otomatik hava sağlayan hidrofor, havayı kendi temin eder. Daha çok apartmanlarda ya da küçük sanayi tesislerinde kullanılan bir hidrofor çeşididir.
Hava kompresörlü hidrofor, genelde hava şarj cihazları ile yeterli hava temin edilemeyen büyük tesislerde kullanılır. Örneğin endüstriyel tesisler ya da çok büyük siteler diyebiliriz.
Membranlı basınç dengeleme tanklı hidroforlar, paket tip hidroforların bünyesinde bulundurmaktadır. Küçük hacimli membranlı tanklardır; birkaç litreden 20-25 litreye kadar çeşitli hacimlerde kullanılabilmektedir. Az yer kaplar. Genellikle konutlarda kullanılmaktadır.

Hidrofor Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Her cihazda olduğu gibi hidrofor cihazlarında da düzenli olarak bakım işlemi gerçekleştirilir. İdeal olanı her altı ayda bir bakım yapılmasıdır. Hidrofor bakımında özellikle; hidrofor pompası, basınç şalteri, genleşme tankı, hava basıncı kontrol edilir ve gerekirse yenisiyle değiştirilmektedir.
Hidrofor tankı basınç kontrolü yapılan bakımlar arasında yer alır. Ayrıca gerektiğinde genleşme tankı membranı değiştirilebilir. Bakım personeli hidroforu susuz çalıştırarak, performansını test eder. Ayrıca fan difizör kontrolünü gerçekleştirir.

Hidrofor Arızaları Nelerdir:

Suyun az olmasında, düzensiz meydana gelen elektrik akımlarından ya da genleşme tankında meydana gelen sorunlardan dolayı, hidrofor cihazları arızalanabilir.
Burada açıklayacağımız arıza türlerini hidrofor tehlikeleri olarak da anlayabilirsiniz. Çünkü gerekli müdahale yapılmadığında, ortaya istenmeyen durumlar çıkabilir.
Hidrofor çalışmıyor arızasının nedeni elektrik kesintisi olabilir. Bir başka neden de sigorta kutusunun arızalı olmasıdır. Eğer depoda yeterli miktarda su yoksa çalışmayabilir. Kontrol panosundaki ışıklar kontrol edilmelidir. Herhangi bir arıza düğmesi yanıp sönüyorsa, hidrofor çalışmayabilir. Elektrik motoru yanmış olabilir ki bu en kötüsüdür. Bu durumda hemen yetkili servis aranmalıdır.
Hidrofor basıncı aniden düşüyorsa ve pompa sıklıkla devreye giriyorsa hemen çıkış vanasını kapatmalısınız. Vana kapalı olmasına rağmen basınç düşmeye devam ediyorsa, çekvalf su kaçırıyor demektir. Bu durumda çekvalf arızalıdır ve değişmesi gerekiyordur. Membran patlamış olabilir. Bu durumda hemen yetkili servisi aramanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın