Kaçak Akım Rölesinin Önemi
Ülkemizde meydana gelen her 4 yangından biri elektrikten kaynaklanan yangın olarak biliniyor. Ancak gerekli önlemler alındığı taktirde elektriğin yangına yol açması neredeyse imkansız durumda. Kaçak Akım Rölesi Nedir?
Kaçak Akım Koruma Rölesi’nin görevi, yalıtım hatasından kaynaklanan hata akımını algılamak ve algılanan kaçak akım değerinin belirlenen değerlerin üzerine çıkması durumunda bağlı bulunduğu devreyi kesmektir. 30mA’da insan koruma ,300mA’da da Tesisat (Yangın Koruma) koruma fonksiyonunu gerçekleştirir.
Kaçak Akım Çalışma Prensibi:
Kaçak akım rölesi içinde bulunan troid fazlardan gelen akım değerlerine bakar, gelen akımın değeri çıkan akımın değerinden farklıysa ve bu fark istenen değerlerden büyükse manyetik alan devreye girer ve otomatik olarak kaçak akım rölesi devreye girerek devredeki enerjiyi keser.
Kaçak Akım Rölesi hayatımızda büyük önem taşımaktadır sigorta kutularının ve panoların yerine göre olmazsa olmazlarındandır.

Hemen Ara –> 0545 304 24 03 <– Hemen Ara


Kaçak Akım Rölesi Neden Atar:
1.Elektrik tesisatında oluşmuş bir kaçak olabilir. Bu duruma göre sizin daireniz de veya bina içinde başka bir dairede olabilir.
Not: Eğer röle daire içinde ise muhtemelen sorun sizin evdedir. Eğer röle apartman girişin de ise bu sorun başka daireden de kaynaklanıyor olabilir.
2.Kaçak akım rölesi arıza yapmış olabilir. Bu durum da röle değiştirilmelidir. Rölenin bozulma sebebi ise genellikle yüksek akımdır. Rölenin etiketi üzerinde dayanım akımı yazmaktadır. Bu akımı aştığından dolayı bozulmuş olabilir.
Bir başka sebebi ise oluşan kaçak sırasında kaçak akımın yüksek olmasından dolayı faz-nötr arasındaki kaçağı kontrol eden sistemin arıza yapmış olması olabilir.

Kaçak Akım Rölesi

Hemen Ara –> 0545 304 24 03 <– Hemen Ara


Eğer Kaçak Akım Rölesi Sürekli Atıyor İse

 1. İlk olarak telaşa kapılmayın sakin olun,Çünkü muhtemelen bir kaçak var. Bir cihazınız veya kendiniz bir zarar görmüş olabilirdiniz. Neyse ki kaçak akım rölesi var ve çalışır durumda olduğu için ucuz atlatmışsınız.
 2. En son elektrikle çalışan neyi kullanmış iseniz onu kapatın. Eğer piriz’e bir cihaz bağlamış iseniz onu pirizden çekin ve kaçak akım rölesini kaldırın.
 3. Eğer arıza hala çözülmemiş ise pirizler de takılı ne kadar cihaz , ev aletleri varsa hepsinin fişini çekin ve kaçak akım rölesini tekrar kaldırın.
  Dikkat!
  Eğer bu işlemlerin sonucunda hala arıza düzelmiyosa bir elektrik tesisatçısının görmesi iyi olacaktır. Çünkü bu durumda arıza elektriksel bir sorundur. Bu sorunlardan aklımıza gelenler şunlar; Piriz arızası,lamba arızası, kablosal kısa devre,bina topraklama arızası,röle arızası olma ihtimalleri ön plana çıkmaktadır.
  Kaçak Akım Rölesi Sürekli Atıyor ise Yapılmaması Gerekenler Şunlardır;
 4. Böyle durumda kaçak var demektir.
 5. Röleyi iptal etmeye kalkmayın ve böyle bir şey yapmanızı önerenlere itibar etmeyin.Başınıza daha kötü şeyler gelebilir size veya çevrenizdekiler zarar görebilir elektrik tesisatınız yanabilir , evde istenmeyen yangınlar çıkabilir. bunun için Bizimle irtibata geçebilirsiniz uzman kadromuzla hizmetinizdeyiz. Ankarada elektrikci.7/24 hizmetinizdeyiz.

Kaçak Akım Rölesi Nasıl Değiştrilir Değiştiriken Nelere Dikkat Etmeli:

 Eğer tesisatın elektrik enerjisi trifaz (3 fazlı) ise buna uygun olan trifaz kaçak akım rölesi kullanılmalıdır. Eğer bir dükkan,bina , işyeri veya asansör gibi bir tesisata çekilecekse kaçak akım rölesi trifaze olarak takılır. Bu rölede 4’ü giriş 4’ü çıkış olmak üzere toplam 8 bağlantı noktası bulunur. Burada N ile ifade edilen noktalar nötr giriş ve çıkışlarıdır. 1 3 5 ile ifade edilen bağlantı noktaları ise ana elektrik şebekesinin bağlandığı noktadır. 2 4 6 ise elektrik tesisatına bağlanan çıkış noktalarıdır.

Hemen Ara –> 0545 304 24 03 <– Hemen Ara

Eğer tesisatın elektrik kaynağı monafaze (tek fazlı) ise kullanılması gereken kaçak akım rölesi monafaze olmalıdır. Bu rölede ise 4 bağlantı noktası vardır. Bunlardan 2 si giriş 2 si çıkış dır. Burada da N ile ifade edilen bağlantı nötr giriş ve çıkışlarıdır. 1 ile ifade edilen bağlantı noktası fazın girişini 2 ise fazın çıkışını yani tesisata bağlanan noktayı gösterir.
Kaçak akım rölesini değiştirirken enerjinin kesik olduğuna ilk önce emin olunmalıdır.daha sonrasında eldiven takıp eski kaçak akım rölesi sökülüp yenisi monte edilir. Kaçak akım rölesi alırken etiket değerlerine dikkat edilmelidir. Kaçak akım rölesi alırken dikkat edilecek bi farklı konu ise kalitesidir. Kaliteli malzeme alırsanız uzun ömürlü ve sağlıklı kullanabilirsiniz. Kalitesiz malzemeleri kısa süreline kar amajlı takan kişilere itibar etmeyiniz. Kaçak akım rölesi alırken uzman kadromuzdan destek ve bilgi alabilirsiniz ankarada elektrikci.

Hemen Ara –> 0545 304 24 03 <– Hemen Ara