Sigorta Nedir ve Nasıl Çalışır?

Sigorta Nedir ve Nasıl Çalışır?


Sigorta, 1890 yılında Thomas Alva Edison tarafından icat edildi. Devrelerin korunmasını sağlayan sigortanın kullanımında bilinmesi gereken önemli ayrıntılar vardır ve sigorta çeşitleri vardır.

Sigortanın Tanımı

Sigortalar (İngilizce karşılığı “fuse”), ev aletlerini ve devreleri aşırı akımdan koruyarak cihazların hasar görmesini önleyen koruma elemanlarıdır. Cihazı hasardan koruyan bir devre kesici ve dengeleyici olarak çalışıyor.  Sigortalar her zaman elektrik devresine seri bağlanmalı. Paralel bağlı olan bir sigorta, devre elemanlarını koruyamaz.
 

Sigortaların Özellikleri

•Akım Değeri: Sürekli olarak iletilen maksimum akım miktarı, akım değeri olarak tanımlanıyor. Sigortanın erime olmadan devrede kalmasını sağlıyor. Akım taşıma kapasitesi, Amper cinsinden ölçülüyor.

•Gerilim Değeri: Bu özellikte, sigorta ile seri bağlanmış gerilim, gerilim oranını artırmaz.

Bir elektrik arızası veya kısa devre olduğunda sigorta elemanı tarafından taşınan enerji miktarını ifade ediyor. Sigortanın mevcut akımından kaynaklanan ısı enerjisi ölçüyor ve sigorta attığında oluşan bir değerdir.

•Kesme ve Kesme Kapasitesi: Sigortanın kesintiye uğramasına neden olabilecek maksimum akım değeri, sigortanın kesme veya kesme kapasitesini tanımlamaktadır.

•Gerilim Düşümü: Devreden aşırı akım akması durumunda sigorta içindeki telin eriyeceğini ve devrenin, açık devre olacağını belirtmiştik.

•Sıcaklık: Aşırı akım akması sırasında sıcaklık artıyor. Bu nedenle mevcut değer azalıyor. Böylece sigorta teli eriyor ve ya sigorta yanıyor yada sigorta atıyor.Ankarada elektrikci

 
Sigortanın Atması

Halk dilinde sigorta atması olarak bilinen durum, güvenliğin sağlanmış olmasıdır. Bir sigorta doğrudan akım tarafından açılmıyor. Peki, sigorta nasıl atıyor? Akım, ısı oluşturuyor ve bu ısı, sigortayı açıyor. Yani sigorta, ortam sıcaklığından ve akımın zamana bağlı değişiminden etkileniyor. Atan sigorta açık bir devredir.

Sigortaların üzerinde maksimum akım değeri belirtilmektedir. Bu maksimum değer aşılırsa, sigorta devreyi açıyor. Yani sigorta, akım geçişini önleyerek devreyi koruyor. Atan sigortayı kaldırdınız,hemen ardından geri atıyorsa biyerde kısa devreniz vardır telaşa kapılmayın uzman kadromuzu arayıp bilgi almadan müdahale etmeyin ciddi yaralanmalara sebep olabilir.
Eğerki sigorta kalkıyor ama geçiş yapmıyorsa veya sigortanın mandalında bi gevşeklik hissederseniz muhtemelen sigortanız bozulmuştur.uzman kadromuza danışın (Ankarada Elektrikci)

Sigortanın üzerinde yazan akım değeri, yalnızca belirli bir ortam sıcaklığı için geçerlidir. (genellikle 25°C) Sonuç olarak dış ortamda çalışacak bir cihaz için sigorta seçiminizi ona göre yapmanız gerekiyor.(ETİMESGUTTA ELEKTRİKCİ)

SİGORTA ÇEŞİTLERİ:

  • Buşon sigorta
  • Bıçaklı sigorta
  • Otomatik sigorta
  • Cam sigorta
  • Yüksek gerilim sigortası

BUŞON SİGORTA:

Bu sigortalara vidalı sigortalar yada eriyen telli sigortalar adı verilir.

busonsigorta-1

OTOMATİK SİGORTA:

Elektrik tesisatının bulunduğu her yerde kullanılan otomatik sigortalar (minyatür devre kesiciler, MCB’ler) tesisatı ve tesisata bağlı elektrik cihazlarını aşırı akımlara ve kısa devrelere karşı koruyan bir devre elemanıdır. Genel kullanım alanları Apartman tesisatında,Bina tesisatında, şantiye elektriklerinde kısa elektrigin oldupu heryerde otomatik sigorta yardımcı elamanımızdır.
Ankarada elektrikci

BIÇAKLI SİGORTA:

NH Sigorta, akıma karşı koruyucu bir cihaz olup, içindeki telin erimesi sonucu açma yapan ve devreyi kesen bir sigorta çeşididir. Devreleri aşırı akımların etkilerine karşı korur.
Eriyen telli sigortalar ürün grubundadır.
NH sigorta denmesinin sebebi Almanca’da alçak gerilim sigortası ankarada elektrikci
NH sigortalar tek başlarına kullanılmazlar. Ya bir altlık ile beraber kullanılırlar ya da bir sigortalı yük ayırıcı içerisine konurlar. Sigortanın her iki tarafında ince küçük baralar vardır. Bu baralar altlığı bir bıçak gibi keser ve altlıkta o şekilde kalır ,Bu yüzden de bıçaklı sigorta denir.
Markadan markaya göre değişebilir.
NH sigortalar ısınma prensibine göre açma yaptığı için gövdesi mutlaka dayanıklı malzemeden üretilmelidir. Gövdesinde dinamik kuvvetlere ve ısınmalara karşı dayanımının yüksek olması amacıyla porselenin bir türevi olan steatit malzeme kullanılır. Sigorta içinde, akım kesme sırasında ortaya çıkacak arkı söndürmek için yüksek saflık ve temizlikte kuvarz kumu kullanılır. Gerekli bilgi ve tecrübe olmadan kesinlikle değiştirmeye çalışmayın aksi takdirde ciddi yaralanmalara sebep olabilir uzman kadromuzdan destek alabilirsiniz ankarada elektrikci.

YÜKSEK GERİLİM SİGORTALARI
En büyük kesme akımından 1 saat veya daha uzun süre içinde sigorta elemanının erimesine neden olan tüm akımları kesebilen akım sınırlayıcı sigortalardır.

Cam Sigorta Nedir?
Çoğunlukla elektronik kartlar üzerinde kullanılan cam sigortalar güç olarak düşük sigortalardır. Her sigorta çeşitinde olduğu gibi devreyi yüksek akımdan ve gerilimden korumaktadır. Silindirik bir cam tüp içerisinde gücüne göre seçilmiş dirence sahip bir iletken tel ile yapılırlar.

Bazı cam sigortalarda metal şeritte bulanmaktadır. Cam sigorta üzerinden fazla akım geçtiğinde içerisindeki tel veya metal şerit ısınır ve yanar. Böylelikle cam sigorta elektrik iletme özelliğini kaybeder ve devreyi korur. Cam sigorta içesinde bulunan hava iki metal ucun ark oluşturmasına engel olur.
Cam tipi sigortalar çok basit bir şekilde el yardımıyla sökülüp takılabilmektedir. Cam sigortanın metal kısmında bulunan yazıdan kaç amperlik bir sigorta olduğu anlaşılabilir.
Gözle bakıldığında cam sigortanın yanıp yanmadığı görülebilir. Cam sigorta sağlam gibi durduğunda kısa devre testi yapılabilir. Kısa devre testi yapmak için ölçü aletini diyot buzzet konumuna almal gerekir.
Yüksek dayanımlı cam sigortalar içerisinde iletkenden başka karbon tetra klorür maddesi bulunur. Bu madde sayesinde sigorta akımı kesitiğinde içerisinde ark oluşması engellenir.
Cam sigortalar fiyat olarak ucuz ürünlerdir. Herhangi bir elektronik satıcısından veya elektrik malzemesi satıcısından temin edilebilir. Sigorta değişimi yapılırken tüm elektriğin kesildiğinden emin olunmalıdır. Aşırı akımdan cihazları korumak için kullanılır
Genel kullanım alanları elektronik kartları korumak için, ev eşyalarında ve benzeri aletlerin makinelern içinde ankarada elekrikci

ankaratesisatelektrik

    Bir Cevap Yazın